Složićete se da vlada mišljenje kako decu i mlade u Srbiji ne zanima ništa drugo osim društvenih mreža, video igrica i provoda, međutim kada dođe leto – svedoci smo toga da se veliki broj mladih odlučuje da raspust provede radno. Na taj način mogu finansijski pomoći svojoj porodici, zaraditi džeparac ali i steći neko radno iskustvo.
Da li je lako zaraditi džeparac u Srbiji ukoliko ste maloletni i na koji način to možete postići?
Nažalost, posla za one mlađe od 18 godina je malo – što zbog zakonskih ograničenja, što zbog nezainteresovanosti poslodavca i dodatnih “peripetija” prilikom zapošljavanja maloletnog lica.
Glavni način da dođete do zarade u Srbiji ukoliko ste maloletni je preko neke od omladinskih zadruga. Za one koji nisu upućeni, omladinska ili studentska zadruga je organizacija koja mladima obezbeđuje potencijalno zaposlenje na privremenim, povremenim odnosno sezonskim poslovima, direktno ih povezujući sa privrednim subjektima.
Međutim, u razgovoru sa mladim ljudima koji već nekoliko godina rade na sezonskim poslovima, saznali smo da je zapravo čak i kod ove vrste zaposlenja – neophodno imati „vezu“. Rečeno nam je da je najbitnije da prvo poznajete nekoga ko već radi, ili najbolje samog poslodavca, pa se ostale formalnosti kasnije lako završe preko zadruge.
Najčešći poslovi koje mladi u Srbiji obavljaju tokom leta su magacinski poslovi, sezonski poljoprivredni poslovi, rad u kafićima i promoterski poslovi kao što je podela flajera.
Kako je zakon regulisao rad maloletnih lica u našoj državi?
U skladu sa odredbom člana 25. Zakona o radu, radni odnos sa osobom mlađom od 18 godina a starijim od 15 godina može da se zasnuje uz pismenu saglasnost roditelja, usvojioca ili staratelja, ako takav rad ne ugrožava njegovo zdravlje, moral i obrazovanje, odnosno ako takav rad nije zabranjen zakonom.
Nadležni organ mora da utvrdi da je maloletno lice sposobno za obavljanje poslova koje će vršiti u tom radnom odnosu, kao i da oni nisu štetni za njegovo zdravlje.
Posebno je važna činjenica da poslodavac koji se odluči da zaposli maloletna lica – mora da izvrši dodatne procene rizika i izmene na samom radnom mestu, kao i da finansira sredstva za praćenje zdravstvenog stanja mladih (sistematski pregledi po ugledu na one koje vrše zaposlenih na radnim mestima sa povećanim rizikom). Čak i ako bi maloletna lica plaćao manje od regularne radne snage, veliko je pitanje da li će poslodavac u Srbiji izdvojiti to dodatno vreme i novac.
U svakom slučaju, ukoliko ste rešeni i uporni u tome da ovo leto zaradite i obezbedite sebi džeparac – ništa vas ne može sprečiti! Možete zaraditi tako što ćete ponuditi pranje automobila komšijama po pristupačnoj ceni, možete šetati pse onim ljudima koji za to nemaju vremena, baviti se bejbisitingom, održavanjem nečijeg travnjaka, kuće ili stana… Preuzmite inicijativu! 😊