Obzirom da tradicionalno obrazovanje i vaspitanje ne podstiču kreativnost i ograničavaju našu misao, te se od nas traži da do rešenja dođemo na jedan način – unapred utvrđen, učenici srednje medicinske škole u Čačku su osnovali kompaniju BRAINER koja se bavi proizvodnjom društvene igrice kojom se dolazi do novih saznanja na zanimljiv način!
Razgovarali smo sa Tijanom Miličević, milijom Mojić, Suzanom Pejčinović i Marijom Milović o ovom sjajnom projektu.
Recite nam nešto o dosadašnjim uspesima koje ste postigle na takmičenjima?
Plasirali smo se na republičko takmičenje i u regionu Jugozapadne Srbije smo osvojili treće mesto a na marketinškom izazovu koji se održavao van tog dela takmičenja smo pobedili i u prvom i u drugo delu! To nam je bilo izuzetno drago i hteli smo da se zahvalimo svima koji su glasali za nas u tom trenutku, stvarno nam je značilo, bili smo presretni i zbog toga i zbog samog prolaska na Republičko takmičenje! Radujemo se daljem takmičenju i nadamo prolasku.
Sledeći deo takmičenja koje će se održati u Beogradu, gde će se sastati svih 20 učeničkih kompanija i tada će se odlučiti ko će predstavljati našu državu u Estoniji.
Mi se nadamo da smo to mi.
Kakvi su vam planovi za budućnost, hoćete li praviti jos igrica?
Prvobitni cilj jeste da se probijemo na tržištu i da stvorimo prepoznatljiv brend. Cilj nam je da i druge škole igraju našu igru, to bismo ostvarili preko kancelarije za mlade, jer je ona kontakt među svim mladima. Cilj nam je takođe da uđemo u firme koje bi našu igru igrale tokom team buildinga. Plan nam je da u budućnosti napravimo više verzija naše igre, trenutno radimo na izradi verzije za decu, već imamo prevedenu verziju na engleski jezik kao i hibridnu igricu koja će se igrati uz pomoć QR kodova!
Da li često dobijate komentar kako to da učenici medicinske škole učestvuju u nečemu što ima veze sa preduzetništvom?
Pa uvek nas pitaju otkud nama uopšte preduzetništvo u medicinskoj školi, kako vi to znate, kako ste vi došli uopšte do tog takmičenja, do te ideje, ali svakako iako nemamo iskustva u toj oblasti, svima nam je drago što smo dospeli na ovo mesto, gde se nalazimo sada.
Da li ovo što ste do sada postigle smatrate aktivizmom mladih?
Mislimo da zapravo i jeste, jer želimo da pravimo promene, konkretno ovde da povećamo kreativnost kod mladih. Želimo da jednostavno uputimo mlade da mogu da razmišljaju van okvira, da imaju bolje ideje i da zapravo mladi budu oni koji će rešavati važne životne probleme. Zašto da svet prepustimo odraslima!
Šta mislite generalno o aktivizmu mladih u Čačku?
Smatramo da su se mladi dosta aktivirali u našem gradu i da postoji dosta podrške iz našeg grada, imaju priliku da se aktiviraju još više.
Da li za sebe smatrate da ste društveno aktivne?
Da, naravno u našem timu, tj. u našoj kompaniji su učenici koji su i volonteri Crvenog krsta kao i Kancelarije za mlade. Kao medicinska škola smo i članovi ekipa prve pomoći tako da i tu postižemo mnogo uspeha.
Odgledale smo kratak film koji ste snimilie, kao deo ovoga što radite, možete li nam reći malo više o tome? Kako ste se setile da snimite baš ove scene i šta ovaj film treba da predstavlja?
Jedna od stavki za učestvovanje u ovom takmičenju bila je da se osmisli film koji će prikazati našu kompaniju. U prvom delu filma smo hteli da prikažemo nas, kako se mi osećamo kada krećemo u školu. Naš proizvod podstiče kreativnost, samim tim i mi smo želeli da tome pristupimo na kreativan način, tako da smo započele tu scenu sa zombijem.
Scena sa zombijem govori o tome da se osećamo kao da moramo svi biti isti, kao da moramo da odgovaramo isto i imamo iste pokrete. Tako da, sva ona usklađenost postavljena je tim zapravo utvrđenim načinom razmišljanja. Što se tiče ostalog dela filma, želele smo da prikažemo da postoje pojedinci koji razmišljaju drugačije i da naša igra podstiču tu kreativnost tj. drugačiji način razmišljanja koji će pomoći da se reše i mnogi životni problemi.
Autori: Višnja Blagojević i Tajči Knežević