Omladinski portal
  • Naslovna
  • Info
  • O nama
No Result
View All Result
  • Naslovna
  • Info
  • O nama
No Result
View All Result
Omladinski portal
No Result
View All Result
Home Posao / Karijera

Kako napisati CV (biografiju)?

24. мај 2022.
in Posao / Karijera
A A

Proces vašeg predstavljanja budućem poslodavcu počinje onog momenta kada vi odlučite da se prijavite na određeni oglas za posao. Prva stvar koju činite kako biste se “upoznali” sa potencijalnim poslodavcem je da mu se predstavite kroz CV.

Razlog zašto treba imati dobro napisan CV leži u tome što ćete, u najvećem broju slučajeva, imati veliku konkurenciju na konkursu za posao, pa je svrha dobro napisanog CV-ja da vas izdvoji od drugih (brojnih) kandidata i da vas tako odvede stepenik više, odnosno na intervju za posao. Što se bolje predstavite i što više vaš CV odgovara potrebama i zahtevima poslodavca, veće su šanse da vas pozove na intervju.

Biografija treba da vas predstavi u najboljem svetlu, na koncizan i lepo struktuiran način. Postoji mnoštvo načina na koje možete pisati CV i upravo tu činjenicu možete iskoristiti i biti što je moguće originalniji. Ali krenimo ispočetaka…

Lični/kontakt podaci

Ukoliko vaša biografija privuče nečiju pažnju, ta osoba će pažljivije pogledati vaše lične podatke pa tako i na ovu stavku treba obratiti pažnju. Prilikom navođenja ličnih odnosno kontakt podataka vaš CV treba da sadrži:

ime i prezime,

mail adresu (koja treba da glasi ime.prezime@xxxxx.com)

broj mobilnog telefona (može i fiksnog, ukoliko ćete biti dostupni na taj broj u većem delu dana).

Ostali podaci (adresa, datum rođenja..) su takođe važni, ali nisu presudni. Fotografija ima vrlo jednostavnu (iako važnu) ulogu, ona daje poslodavcu mogućnost da lakše poveže utisak sa intervjua sa konkretnom biografijom, tako da samo može da vam pomogne. Naravno, obratite pažnju da na njoj izgledate profesionalno i pristojno.

Radno iskustvo

Kada je u pitanju radno iskustvo, treba naglasiti da je ona najvažnija tačka u celom CV-ju, i ovde svakako treba da bude najveći fokus. Poslodavci na radno iskustvo gledaju kao na spisak vaših mogućnosti i uglavnom izvode zaključke na osnovu vašeg prethodnog iskustva, u smislu da, ono što ste do tada radili i postizali kod bivših poslodavaca, ćete i dalje jednako dobro obavljati i za njih.

U okviru radnog iskustva navedite kompanije u kojima ste radili, period zaposlenja u svakoj od njih i poziciju na kojoj ste radili, takođe, pri navođenju počnite od najskorijeg iskustva. Nemojte umanjivati ono što ste radili, i nemojte se stideti toga. Pokažite budućem poslodavcu da ste osoba koja želi da uči i razvija svoje potencijale u svim situacijama.

Fokus treba da stavite na ostvarene rezultate u okviru dužnosti i odgovornosti koje ste imali na prethodnim radnim pozicijamai detaljnije treba da navodite samo ona radna iskustva koja su relevantna za poziciju na koju konkurišete. Koristite poslovni rečnik za opise radnih obaveza i naglasite da ste vi doprineli ili ste direktno uticali na neke uspehe koji su postignuti, jer time naglašavate svoju aktivnu ulogu i neće biti nejasno koliko dobro ste obavljali svoja zaduženja. Ne zaboravite, svako u svom timu želi ljude koji postižu uspehe i doprinose, sa svog aspekta, rastu kompanije.

Razmislite gde ste napravili merljivu razliku, kakve rezultate ste postigli,  šta ste promenili ili poboljšali? Na primer: “Zaslužan za povećanje prometa za 80% u odnosu na prethodnu godinu” ili “Zaslužan za povećanje broja kupaca za 40%”.

Ukoliko se bavite poslom gde su rezultati teško merljivi, kao rezultate možete da navedete prihvaćene ideje koje su poboljšale poslovanje vaše kompanije ili napravili neki drugi pozitivni pomak.

Ukoliko imate bogato radno iskustvo i ako sva ona imaju veze sa pozicijom za koju konkurišete, nije loše da u uvodnom delu CV-ja ubacite kratak tekst kojim bi u dve-tri rečenice sumirali vaše najveće uspehe, a kod pojedinačnih radnih iskustava da navedete samo najbitnije stavke.  Sa druge strane, ako nisu svi vaši prethodni poslovi u vezi sa pozicijom za koju sada pripremate CV, takve poslove samo pomenite (naziv pozicije, naziv kompanije, period rada) – to je sasvim dovoljno, jer pažnja poslodavca treba da bude na onome što će pokazati da umete dobro da radite posao za koji konkurišete.

Ukoliko nemate radnog iskustva (ili ga imate malo), navedite sve što ste radili, a što govori da ste vredni i imate neke radne navike – npr. prakse koje ste obavljali, volonterske radove, angažman u studentskim organizacijama i sl. Ako nemate ništa od toga, napišite svoje profesionalne ciljeve (u čemu biste voleli da se usavršite i šta biste  voleli da  postignete na poslu) kako bi poslodavac uvideo koje su vaše profesionalne težnje u karijeri i kako vi percipirate svoj budući posao, odnosno na koji način želite da gradite svoju karijeru.

Ukoliko imate drugačije radno iskustvo od pozicije za koju se prijavljujete, propratno pismo, pre svega, treba da vam bude najveći saveznik. U propratnom pismu obavezno navedite razlog iz kojeg želite da promenite pravac svoje karijere i naznačite da ste spremni da učite i radite na sebi kako bi se i na novom polju što bolje ostvarili. Što se tiče samog CV-ja navedite sve što može da ide u prilog ovakvoj promeni (doškolovavanje, dodatne obuke i slično). Možete napisati i uvodnu stavku “Profesionalni ciljevi” gde ćete navesti ukratko šta vas je motivisalo na promenu, šta ste uradili kako bi promenu sproveli i šta biste još voleli da uradite kako bi bili što uspešniji i na ovom polju. Radno iskustvo koje ste do sada stekli navedite hronološkim redom, sve što je povezano sa novim zanimanjem možete detaljnije da razradite, dok sve ostalo taksativno navedite.

Raznoliko radno iskustvo – Ako još uvek niste pronašli fokus u svojoj karijeri pa imate mnogo raznolikog radnog iskustva, navedite i razradite detaljnije sva ona iskustva koja imaju najviše dodirnih tačaka sa poslom koji biste voleli da radite, a sve ostale samo napomenite da ste obavljali. I u ovom slučaju se koristite propratnim pismom kao dodatnim prostorom da objasnite zašto baš ovaj posao želite da radite i navedite sve što mislite da vam ide u prilog kao dokaz da ćete se ostvariti kao uspešan radnik baš na tom radnom mestu.

 

Obrazovanje

Navedite najviši stepen vašeg obrazovanja i ispod njega navedite:

Naziv obrazovne ustanove

Smer

Period studiranja/obrazovanja ili godinu završetkaStečenu diplomu/zvanje

Dodatne informacije (stipendije koje ste dobili, nagrade koje ste osvojili i možete naglasiti ono što smatrate da je bitno kod ovih dostignuća)

Informaciju o prosečnoj oceni na studijama možete navesti ukoliko je ona iznad 8,00.

U ovom delu možete i da navedite stipendije koje ste dobili, nagrade koje ste osvojili, konkurse na kojima ste učestvovali. Ne morate navesti samo naziv, godinu i mesto. Možete opisati u nekoliko reči ono što smatrate da je bitno kod ovih nagrada, stipendija itd. Ukoliko navodite neka priznanja, u dnu biografije napomenite da su nagrade, diplome, preporuke i ostala uverenja dostupna na uvid po zahtevu.

 

Obuke/kursevi/seminari

Navedite stručne konferencije i seminare na kojima ste učestvovali, koji su relevantni za poziciju za koju konkurišete, a koje ste pohađali u neko relativno skorije vreme, na primer, idealno  da nisu starija od 5 godina. Ovom delu možete da posvetite više pažnje i prostora ukoliko nemate radno iskustvo ili je ono oskudno.

Naziv organizatora, mesto i vreme održavanja

Stečena diplome / sertifikata / nivoa znanja i sl.

Stečena znanja/sposobnosti/ovlašćenja po završetku kursa/obuke/seminara

Ovim podacima sebe predstavljate kao osobu koja preuzima inicijativu i spremna je da se izbori za dobro obrazovanje, praktično iskustvo i osobu spremnu da uči i usavršava se.

 

Rad na računaru

Za većinu radnih pozicija, biće dovoljno da radite u  MS Office paketu (Word, Excel, Power Point…) i na Internetu, osim ukoliko ne aplicirate za poziciju koja zahteva neka specifična i napredna znanja, tada navodite stručna znanja koja imate. Ako imate završen neki kurs računara, obavezno to navedite, kao i ustanovu gde ste to znanje stekli. Napišite sve stručne programe koje znate da koristite i odredite nivo svog znanja (početni, srednji, napredni, ekspertski nivo).

Informacije o elementarnoj  upotrebi računara (npr. poznavanje OS Windows; rad u Winamp-u i sl.) nije potrebno navoditi (osim ako ne posedujete ekspertsko znanje), jer su one u današnje vreme sastavni deo funkcionalne pismenosti i njihovo poznavanje se podrazumeva.

Ukoliko ne posedujete znanje rada bar u Word-u, Excel-u i Internetu, predlažemo da počnete što pre da ih stičete, jer je ovo minimum koji se traži kako kod nas, tako i u inostranstvu. Bitno je da budete iskreni i realni jer poslodavac može da proveri nivo vašeg znanja putem testa, odnosno na intervjuu.

Strani jezici

Navedite sve jezike kojima se služite, sa naznakom koliko dobro poznajete taj jezik (početni, srednji ili napredni nivo). Takođe, navedite ukoliko imate završen neki kurs jezika, sertifikat i/ili diplomu kao i ustanovu gde ste to znanje stekli. Imajte na umu da će poslodavac vrlo lako proveriti koliko dobro poznajete neki strani jezik i nemojte sebe dovesti u situaciju da u CV napišete da npr. odlično znate engleski jezik, a da na intervjuu imate problem da sklopite tri rečenice. Kao i uvek, budite iskreni. Ako vidite u oglasu da je znanje jezika izuzetno bitno, a vaše znanje je na srednjem nivou, napišite da ste spremni u kratkom roku da usavršite jezik ili sl. I to je bolje nego da otkriju da niste bili iskreni, jer tada ste sve svoje šanse bacili u vodu.

Lične osobine/hobiji

U ovom delu bi trebalo bi da navedete nekoliko ličnihosobina koje posedujete, a  relevantne su za poziciju za koju konkurišete. Može vam pomoći i tekst oglasa za posao, jer se u oglasima neretko navode osobine koje je potrebno kandidat da ima. Osim toga, razmislite koje osobine su bitne za poziciju (na primer, analitičnost i preciznost za knjigovođu, komunikativnost i elokventnost za prodavca i sl.), pa ih uklopite sa osobinama koje posedujete i unesite u CV. Osim toga, treba da budete spremni da na intervjuu primerima  i konkretnim situacijama potkrepite osobine koje ste naveli.

Ukoliko želite, možete osvežiti biografiju informacijama o vašim interesovanjima i relevantnim hobijima. Izaberite ona interesovanja i hobije koji konkretno ukazuju na vaše kvalitete, na primer, ukoliko se amaterski bavite fotografijom, to govori o vama da ste spremi sami nešto da naučite i da imate samoinicijativu, ako ste bili član sportskog kluba, to svakakogovori o timskom radu, trudu i borbi za uspehom, kao i takmičarskom duhu. Hobiji koje navodite treba da su zaista hobiji (ne način na koji povremeno popunite slobodno vreme) i koji su iole relevantni i govore o vama i ističu vašu specifičnost  (povremene šetnje u prirodi sa prijateljima su nešto što povremeno rade gotovo svi ljudi i svakako ne spadaju u hobije).

Ostale napomene

U ovom delu CV-ja možete navesti sve one  informacije koje su važne, a niste imali gde da ih navedete do sada. Ovde možete navesti da imate položen vozački ispit, da imate preporuke ili sve ono što vam se čini važnim da poslodavac zna.Ovo su samo standardni delovi koje bi biografija trebalo da sadrži, a vi, naravno, možete dodati ono što mislite da je potrebno i kreirati biografiju prema svom nahođenju. Imajte na umu da ne postoje dve identične biografije, stoga, pokušajte u svojoj biografiji, na suptilan način, ostaviti svoj lični pečat. Imajte na umu da svoj CV treba da prilagodite konkursu za posao, da istražite šta se traži od kandidata i, u skaldu sa tim, istaknete one kvalitete koji vas karakterišu kao pravu osobu za taj posao.

Izvor teksta: www.posloviinfostud.com

 

Istraži, stvaraj, inoviraj: Prijavi se na Design thinking radionicu za mlade

Istraži, stvaraj, inoviraj: Prijavi se na Design thinking radionicu za mlade

Raspisan poziv za učešće na besplatnoj Design Thinking radionici koja se održava 10 – 11. jula u Beogradu. Prijave su...

Međunarodni dan rada – Prvi maj

Međunarodni dan rada – Prvi maj

Roštilj u prirodi, parada ili protesti – sve su ovo asocijacije na Prvi maj, međunarodni praznik rada, ljudima širom Evrope....

Bespovratna sredstva za poslovanje žena i mladih

Žene i mladi iz 43 opštine Srbije mogu dobiti između pet i deset hiljada evra za pokretanje ili unapređenje poslovanja....

Kozmetika od ostataka ajvarske paprike

Kozmetika od ostataka ajvarske paprike

Ideja da se ostaci ajvarske paprike iskoriste za pravljenje sapuna i bio-maski za lice, jedno je od 16 inovativnih rešenja...

Šest osobina idealnog kandidata

Bez obzira da li tek tražite posao, ili ga već imate pa tražite bolji, ne možete sebi dozvoliti taj „luksuz“...

Brzo i lako do plaćene radne prakse

Brzo i lako do plaćene radne prakse

UNICEF u Srbiji u saradnji sa Nacionalnom službom za zapošljavanje, Ministarstvom za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, uz stručnu podršku i partnerstvo...

Učenička kompanija BRAINER: „Naučimo mlade da razmišljaju van okvira!“

Učenička kompanija BRAINER: „Naučimo mlade da razmišljaju van okvira!“

Obzirom da tradicionalno obrazovanje i vaspitanje ne podstiču kreativnost i ograničavaju našu misao, te se od nas traži da do...

Kako odabrati pravo zanimanje?

Kako odabrati pravo zanimanje?

Sigurno ste svi imali priliku da vidite snimke petogodišnjeg Novaka Đokovića kako još u to vreme siguran u sebe izjavljuje...

Kako zaraditi novac u Srbiji ako ste maloletni?

Kako zaraditi novac u Srbiji ako ste maloletni?

Složićete se da vlada mišljenje kako decu i mlade u Srbiji ne zanima ništa drugo osim društvenih mreža, video igrica...

Kako napisati CV (biografiju)?

Proces vašeg predstavljanja budućem poslodavcu počinje onog momenta kada vi odlučite da se prijavite na određeni oglas za posao. Prva...

Omladinski radio – Mi stvaramo budućnost!

EXIT 2023

https://omladinski.rs/wp-content/uploads/2023/06/93-EXIT-2023-93.mp3

Ognjen Lopušina & Vladan Maksimović

https://omladinski.rs/wp-content/uploads/2023/06/92-Ognjen-LopusinaVladan-Maksimovic.mp3

I mi se pitamo – Državna matura

https://omladinski.rs/wp-content/uploads/2023/06/91-I-mi-se-pitamo-Drzavna-matura-91.mp3

Srbija protiv nasilja

https://omladinski.rs/wp-content/uploads/2023/06/90-Srbija-protiv-nasilja-90.mp3

Tribina Odlučionica

Učenice umetničke škole

https://omladinski.rs/wp-content/uploads/2023/04/89-Umetnicka-skola-89.mp3

Tribina Društvene mreže kao naš najveći ne(prijatelj)

Šemso 69 – Brkovi

https://omladinski.rs/wp-content/uploads/2023/04/88-Semso-69-Brkovi-88.mp3

Tribina Profesionalna orijentacija – kako odabrati zanimanje

Natalija Redžo balerina

https://omladinski.rs/wp-content/uploads/2023/03/87-Natalija-Redzo-87.mp3

Aleksa Mikać Tehnička škola

https://omladinski.rs/wp-content/uploads/2023/02/86-Aleksa-Mikac-86.mp3

Tribina Mladi u medijima u Srbiji

Elena Peruničić

https://omladinski.rs/wp-content/uploads/2023/02/85-Elena-Perunicic-85.mp3

Ana Mirković

https://omladinski.rs/wp-content/uploads/2023/02/84-Ana-Mirkovic-psiholog-84.mp3

Tribina Mentalno zdravlje mladih

Nikolina Pavičić Medicinska škola

https://omladinski.rs/wp-content/uploads/2023/02/83-Nikolina-Pavicic-83.mp3

Valentina Strugarević

https://omladinski.rs/wp-content/uploads/2023/01/82-Valentina-Strugarevic-82.mp3

Srđan Dinčić

https://omladinski.rs/wp-content/uploads/2023/01/81-Srdjan-Dincic-81.mp3

Matija Obrenović i Mina Popović

https://omladinski.rs/wp-content/uploads/2022/12/80-Matija-Obrenovic-i-Mina-Popovic.mp3

Slobodan Nikolić Bobica

https://omladinski.rs/wp-content/uploads/2022/12/79-Slobodan-Nikolic-Bobica-79.mp3

Tribina Ne brže od života

Ne brže od života

https://omladinski.rs/wp-content/uploads/2022/12/78-Ne-brze-od-zivota.mp3

100 godina od rođenja Duška Radovića

https://omladinski.rs/wp-content/uploads/2022/11/77-100-godina-od-rodjenja-Duska-Radovica-77.mp3

Minja Delkapić baletski studio FORCE

https://omladinski.rs/wp-content/uploads/2022/11/76-Minja-Delkapic-balerina-76.mp3

Tribina Nijedna više

Maja Stojanović Zmaja

https://omladinski.rs/wp-content/uploads/2022/11/75-Maja-Stojanovic-Zmaja-75.mp3

Borba protiv nasilja nad ženama

https://omladinski.rs/wp-content/uploads/2022/11/74-Borba-protiv-nasilja-nad-zenama-74.mp3

Folklorni ansambl Dukati

https://omladinski.rs/wp-content/uploads/2022/11/73-FA-Dukat-73.mp3

Veče posvećeno Oliveri Marković

https://omladinski.rs/wp-content/uploads/2022/11/72-Olivera-Markovic-72.mp3

Film Muzika kao religija

https://omladinski.rs/wp-content/uploads/2022/10/67-Film-Muzika-kao-religija-67.mp3

Anime

https://omladinski.rs/wp-content/uploads/2022/10/70-Anime-70.mp3

Učenički i studentski parlament

https://omladinski.rs/wp-content/uploads/2022/09/69-Ucenicki-i-studentski-parlament-69.mp3

Marija Jakovljević Atletičarka

https://omladinski.rs/wp-content/uploads/2022/09/68-Atletika-Marijana-Jakovljevic-68.mp3

X & Rouzi & Prti Bee Gee

https://omladinski.rs/wp-content/uploads/2022/08/67-Rouzi-Preti-Bee-Gee-67.mp3

Jana Davidović & Nikolina Pavičić

https://omladinski.rs/wp-content/uploads/2022/08/66-Jana-Davidovic-Nikolina-Pavicic-66.mp3

Tribina: Na mladima vazduh ostaje

Bojana Vunturišević&Ognjen Jovanov

https://omladinski.rs/wp-content/uploads/2022/08/65-MilicaFestivali-65.mp3

Love fest

https://omladinski.rs/wp-content/uploads/2022/08/64-Love-fest-64.mp3

Buč kesidi – Arsenal fest

https://omladinski.rs/wp-content/uploads/2022/07/63-Arsenal-fest-Buc-Kesidi-63.mp3

Prljavi inspektor Blaža & Festival PRiČA

https://omladinski.rs/wp-content/uploads/2022/07/61-Prljavi-inspektor-BlazaFestival-PriCa.mp3

EXIT 2022

https://omladinski.rs/wp-content/uploads/2022/07/62-EXIT-2022-62.mp3

Naš gost: Nikola Krstić – Pokret Tvrđava

https://omladinski.rs/wp-content/uploads/2022/06/Omladinski-radio-emisija-60.mp3

Tribina: „Šta sve možeš kad si mlad?“

Naš gost: Profesor Radivoje Jovović

https://omladinski.rs/wp-content/uploads/2022/06/Omladinski-radio-emisija-59.mp3

Prehrambeno-ugostiteljska škola

https://omladinski.rs/wp-content/uploads/2022/06/Omladinski-radio-emisija-58.mp3

Naš gost: Aktivista Ivan Bjelić

https://omladinski.rs/wp-content/uploads/2022/05/57-Aktivista-Ivan-Bjelic-57.mp3

Učenička kompanija BRAINER

https://omladinski.rs/wp-content/uploads/2022/05/56-Ucenicka-kompanija-BRAINER-56.mp3

Učimo i živimo demokratiju

https://omladinski.rs/wp-content/uploads/2022/05/55-Ucimo-i-zivimo-demokratiju-Ekonomska-skola-Cacak.mp3

Čačak – grad murala!

https://omladinski.rs/wp-content/uploads/2022/05/54-Cacak-grad-murala.mp3

Tribina: „Potreba za mržnjom“

Nutricionizam i dijete

https://omladinski.rs/wp-content/uploads/2022/05/53-Nutricionista-i-dijete.mp3

Muzička škola Čačak

https://omladinski.rs/wp-content/uploads/2022/05/52-Muzicka-skola-Cacak.mp3

Nedelja autizma

https://omladinski.rs/wp-content/uploads/2022/05/51-Nedelja-autizma-Cacak.mp3

Tribina: „Gde su nestali mladi?“

  • Home
  • Info
  • O nama
  • Impresum
  • Home
  • Info
  • O nama
  • Impresum
No Result
View All Result
  • Naslovna
  • Info
  • O nama

Copyright 2022 | Omladinski portal | Made by Dizajn24