Sigurno ste svi imali priliku da vidite snimke petogodišnjeg Novaka Đokovića kako još u to vreme siguran u sebe izjavljuje da želi da bude teniser i uveren je da će jednog dana postati broj 1 na svetu. To je i ostvario!
Ipak, on je izolovan slučaj. Većina tinejdžera tokom osnovne i srednje škole nema sigurnu sliku o tome čime žele da se bave i koji posao žele da obavljaju kada za to dođe vreme. Nažalost, ni obrazovni sistem naše države ne pomaže mnogo pri donošenju te odluke. Otežavajuća okolnost je i to što se čini da srednjoškolce zanima baš sve – osim donošenja odluke o tome šta će raditi „kada odrastu“. U tom uzrastu, mlada osoba nema adekvatnu sliku o svojim mogućnostima a još manje poznaje tržište rada i sve vrste poslova koji se na njemu nude.
Ipak, taj trenutak dođe i ubrzo se postavlja pitanje da li želite da idete na studije i ako želite – koji fakultet ćete odabrati. Pre nego što se upustite u „pustolovinu“ biranja fakulteta, budite svesni da u današnjem brzom vremenu – ništa nije konačno! Mnogo je ljudi koji su marljivo učili i završili određeni fakultet a zaposlili su se u sasvim drugoj sferi poslovanja. Dakle, poenta je da odaberete fakultet koji će na najbolji način razvijati vaša interesovanja i talente. Ako se u međuvremenu i predomislite, nije smak sveta! 😊
Delimo sa tobom par saveta koji ti mogu pomoći pri odabiru:
- Razmisli o tome koji te predmeti najbolje idu u školi. Sigurno je da te oni najviše i zanimaju. Velika je verovatnoća da je tvoje buduće zanimanje povezano sa njima!
- Napravi širi spisak zanimanja koja te privlače i zvuče zanimljivo. Ne ograničavaj se – pred tobom je ceo svet!
- Nakon što napraviš spisak, istraži zanimanja putem interneta ali pokušaj i da stupiš u kontakt sa ljudima koji se tim poslom već bave. Najtačnije informacije dobićeš baš od njih – razgovori sa ljudima iz određene struke koja te zanima mogu ti pomoći da doneseš pravu odluku.
- Prilikom odabira zanimanja, pomoć možeš zatražiti i od psihologa koji se bavi profesionalnom orijentacijom. Psiholog će prvo steći uvid u tvoje sposobnosti, osobine i interesovanja, a nakon toga će ti dati preporuku i usmeriti te. Testovi profesionalne orijentacije postoje i na Internetu i mogu biti veoma korisni ali ipak savetujemo da se lično razgovaraš sa osobom koja je stručna.
- PROBAJ! Nemoj se plašiti neuspeha, testiraj sebe i nemoj tražiti izgovore, nećeš znati dok ne pokušaš!
Prilikom odabira fakulteta značajnu ulogu igraju i finansije, udaljenost grada u kom se željeni fakultet nalazi ali i mišljenje roditelja, uže i šire porodice pa i komšija. 😀 Savetujemo da odluka bude samo tvoja, jer ćeš ipak ti biti taj/ta koji/koja će svakog dana odlaziti na posao koji voliš (ili ne voliš).
Autor: Ivona Banović