Radio Klik FM je organizovao još jednu uspešnu tribinu namenjenu mladima u gradskoj biblioteci u Čačku. Ovog puta tema je bila aktivizam kod mladih pod nazivom “Šta sve možeš kad si mlad?”.
Kako bi što više temu približili mladima na tribini su učešće uzeli iskusni aktivisti u različitim oblastima ali i gimnazijalci iz Čačka koji su organizovali proteste srednjoškolaca u Čačku protiv iskopavanja litijuma u Srbiji.
Na tribini su učestvovali Đorđe Simović i Aleksandar Vjetrović učenici gimnazije iz Čačka, Ivan Bjelić, koordinator Omladinskog info centra FORCA Požega i aktivista pokreta Marš sa Drine, Dejan Bagarić, student Filozofskog fakulteta, aktivista Omladinske studentske akcije i fakultetski profesor Radivoje Jovović, politikolog i učesnik više građanskih akcija.
Ono što je zaključak sa tribine, kako srednjoškolaca iz Čačka koji su bili govornici na tribini, tako i samih postilaca tribine je da sam državni sistem i sistem obrazovanja ne upućuje i informiše mlade ljude o svojim mogućnostima, pravima ali i obavezama. Tako da su mladi prilično neinformisani ili sputani u tome da mogu da kroz svoje organizacije ili kao neformalne grupe da pokreću inicijative i rešavaju neke svoje probleme ili unapređuju neke stvari u lokalnoj zajednici u kojoj žive.
Aktvisti koji su učestvovali na tribini podelili su svoja iskustva u različitim aktivnostima, od srednjoškolskih akcija pa do ekoloških protesta koji su se dešavali u našoj zemlji proteklih meseci. Aktivizam mladih kod nas nije prepoznat na pravi način, tako da veliki broj mladih odustaje već prilikom ideje da se nešto uradi jer ne veruju da su promene moguće u ovakvom društvu. Iz svog iskustva kažu da aktivizam kod nas nije lak i da ni institucije ni okruženje u početku nemaju razumevanja za akcije koje se pokreću. Ali ističu da i mali pomaci koji se ostvare, sređivanje kvarta u kome živimo, humanitarna akcija ili ekološki protest donose veliko lično zadovoljstvo ali i animiraju druge mlade da se priključe akcijama i postanu svesni i aktivni građani društva. Aktivizam im je doneo puno pozanastava u svojim gradovima, celoj zemlji ali i regionu kao i nove motive i sve jače samopouzdanje da rade prave stvari kroz svoje konkretne društveno odgovorne akcije.
Bitno je da mladi ljudi postanu svesni svojih mogućnosti i da mnoge stvari mogu da promene u svojoj školi, okruženju u kome žive, lokalnoj zajednici. Čak i kada su u startu aktivnosti u manjini ne treba da odustaju već da animiraju druge mlade da se uključe a za stvari za koje nisu sigurni na koji način da se realizuju da se obrate organizacijam koje se već bave sličnim aktivnostima kako bi stvari pokrenuli na pravi način.
Konkurs – Vidimo se u EU
Javni poziv za dodelu finansijske podrške – „Vidimo se u EU“ Konkurs je: OTVOREN Rok za konkurisanje: 10.06.2024. Sredstva: grantovi od...
Odabrani pobednic konkursa „Evropa i ja“
Delegacija Evropske unije u Republici Srbiji je i ove godine organizovala nagradni konkurs za video radove srednjoškolaca, u sklopu publikacije...
Donacije za organizacije civilnog društva
Beogradska otvorena škola (BOŠ) raspisala je u okviru projekta „EU Resurs centar za civilno društvo u Srbiji“ usmerenog na osnaživanje...
Poruke nastavnika heroja i njegovog kolege iz Kragujevca sa protesta „Srbija protiv nasilja“
Pre četiri godine su morale da se upale sve lampice, naveo je na protestu "Srbija protiv nasilja" profesor fizičkog obrazovanja...