„Grad košarke“ će dobiti Muzej košarke, što je zvanično potvrđeno u Narodnom muzeju u Čačku. Muzej će biti smešten u zgradi Sokolane (mestu gde je odigrana prva košarkaška utakmica u Čačku), a otvaranje će biti 18. oktobra 2023. u sklopu programa „Čačak – prestonica kulture Srbije“.
Muzej košarke zamišljen je kao prostor u kom će se prikazivati razvoj košarke u Srbiji, prikazivati uspesi svih značajnih košarkaša iz Čačka, pri čemu će centralno mesto pripadati Radmilu Mišoviću, Draganu Kićanoviću i Željku Obradoviću, to će biti „Hol slavnih“.
Poseban deo muzejabiće odvojen za multimedijalne prezentacije, promocije, predavanja, prijeme, animaciju publike, popularisanje košarke i izlaganje predmeta.
Arhitektura postavke muzeja prestonice bi trebalo da asocira na košarkašku halu, čime će izloženi predmeti, fotografije i konstrukcije dobiti dodatna značenja.
Prvi eksponat u muzeju će biti srebrna medanja sa juniorskog EP 1968. koje s eigralo u Španiji, koju je doneo tadašnji reprezentativac Borca Sadik Dida Zejnilović.
U tadašnjoj mladoj reprezentativnoj ekipi bio je još jedan Čačanin – Dragan Đukić, a to prvenstvo je bila odskočna daska za kasnije velikane jugoslovenske košarke poput Ljubodraga Ducija Simonovića, Moku Slavnića, Damira Šolmana, Vinka Jelovca, Dragišu Vučinića…
Hroničar čačanske košarke dr Zoran Antonović, poklonio je srebrnu medalju sa tog EP koju mu je doneo Dida Zejinović, kao i četiri zastavice košarkaških timova koji su u sezoni 1979/1980. igrali sa Borcem u Kupu Radivoja Koraća: Fluis, ASPOA, Antonini i Hapoel.
Antonović je istakao da je ovo prvi put da je država dala nešto ovako krupno čačanskoj košarci.
„Od Čačka se uvek uzimalo. Čačak je punio beogradske klubove igračima, a sada je država velikodušno stala iza ovog projekta i rešila da pomogne Čačku u ostavrarivanju jedne ovako lepe ideje.“
Kako se navodi u nacrtu projekta, Muzej košarke u Čačku treba da bude najvažniji muzeološki centar posvećen košarci u Srbiji, uzor i model za druge muzeje u zemlji i regionu. Planirani muzej istovremeno treba da bude regionalni, nacionalni i lokalni kulturni centar, nezaobilazno i omiljeno odredište za građane Čačka i susednih gradova, kao i turiste iz zemlje, regiona i sveta. Muzej košarke u Čačku treba da bude prepoznatljiv u javnosti, podstiče radoznalost, želju za bavljenjem košarkom i sportom, da inspiriše omladinu na zajedništvo i generacijsku povezanost.
Autor: David Danilović